Menneet näyttelyt

Past exhibitions


8.6.-29.8.2021

Martin Parr: Life’s a Beach

 

kuva: Magnum Photos / Martin Parr: Spain, Benidorm, 1997.


5.3.-23.5.2021

Saunapäivä – Saunat ja saunojat Heli Blåfieldin, Sade Kahran, Alexander Lembken ja Hannu Pakarisen valokuvissa ja videoissa

kuva: Sade Kahra, Saunomaan syntyneet -sarjasta.


 

4.12.2020-28.2.2021

Koiran paras ystävä: Maija Astikaisen, Aki-Pekka Sinikosken, Akseli Valmusen ja Victor Barsokevitschin koirakuvia

kuva: Maija Astikainen


2.10.-29.11.2020

Taneli Eskola: Lätäkköhyppy ja muita kuvia

kuva: Taneli Eskola


15.6.-27.9.2020

Gertrude Bell & Meeri Koutaniemi: Hidden freedom – Kätketty vapaus

kuva: Meeri Koutaniemi


17.1.-1.3.2020

Valokuva- ja mediataideyhdistys Valmed ry: Kaiken muutos – viestejä tuleville

kuva: Taina Kontio


 

8.11.2019-12.1.2020

Vladimir Brylyakov: Time to Love

kuva: Vladimir Brylyakov


6.9.-3.11.2019

Pekka Elomaa ja Lyhdyn työryhmä: Marat ja muita muotokuvia

kuva: Pekka Elomaa & Lyhdyn työryhmä


6.9.-3.11.2019

Ikonit – näyttely oikeudesta olla olemassa

kuva: Emma Svensson


31.5.-1.9.2019

Man on the Moon – Matka Kuuhun

kuva: NASA Archive


22.3.-26.5.2019

VÄRINÄ – MANUAL Petri Anttonen, Jari Eklund, Yehia Eweis, Jenni Haili, Tiina Itkonen, Tuukka Kaila, Petri Kuokka, Raakel Kuukka, Viivi Nieminen, Sanni Seppo

kuva: Raakel Kuukka


18.1.-17.3.2019

Kenneth Bamberg: Lions Among Us & Flower

kuva: Kenneth Bamberg


18.1.-17.3.2019

Seppo Saves: Uusi Guinea 1962

 

kuva: Seppo Saves

 

23.11.2018 – 13.1.2019

Jaakko Heikkilä, Hanna Koikkalainen, Maria Mäki & Martti Matilainen: Mennyt Elämä

kuva: Jaakko Heikkilä


7.9.-11.11.2018

Atelieri O.Haapala & Victor Barsokevistch – Kahdessa ajassa

kuva: Victor Barsokevitsch, Kuhmu & Atelieri O. Haapala


1.6.-2.9.2018

Camilla Åkrans – My Secret Garden

kuva: Camilla Åkrans


16.3.-1.5.2018

Wilma Hurskainen, Kati Leinonen & Johanna Sjövall: Yhteisiä unia – Kolme kertomusta ihmisen ja hevosen suhteesta

kuva: Wilma Hurskainen


12.1.-11.3.2018

Magnus Wennman: Where the Children Sleep

kuva: Magnus Wennman


12.1.-11.3.2018

Tiina Puputti: Hetken kuvia

kuva: Tiina Puputti

 

3.11.2017-7.1.2018

VB-seura 35 vuotta ja VB-valokuvakeskus 30 vuotta, Ateljeetila

kuva: Olli Herranen / Savon Sanomat


3.11.2017-7.1.2018

Kamera aseena – Jänisten rintamakuvia

kuva: SA kuva-arkisto

 

 


1.9.-29.10.2017

Caj & Stefan Bremer: Bremer x Bremer = Suomi

kuva: Caj Bremer


2.6.-27.8.2017

50 Greatest Photographs of National Geographic

kuva: Bruce Dale / National Geographic


24.3.-28.5.2017

WESTON – 4 sukupolvea

kuva: Edward Weston


17.2.-19.3.2017

Nanna Hänninen: Now is now

kuva: Nanna Hänninen


17.2.-19.3.2017

Iiu Susiraja: Happy hour (Ateljeetila)

kuva: Iiu Susiraja


13.1.-12.2.2017

Veikko Kankkunen: Maailmani 1973-2014

kuva: Veikko Kankkunen

 

4.11.2016-8.1.2017

Kirsi MacKenzie: Luonnon muotoja – pohjoismaisia maisemia

kuva: Kirsi MacKenzie


4.11.2016-8.1.2017

Pekka Sammallahti: Pohjoista

kuva: Pekka Sammallahti


9.9.-30.10.2016

Meeri Koutaniemi: Siirtymiä – Transitions

kuva: Meeri Koutaniemi


3.6.-28.8.2016

SACRED LEGACY – Edward S. Curtis and The North American Indian

kuva: Edward S. Curtis


3.6.-28.8.2016

MÁTTUT – JUURET – Pohjoisen alkuperäiskansan kuvia, Saamelaismuseo Siidan kokoelmista (Ateljeetila)

kuva: Saamelaismuseo Siidan kokoelma


3.6.-28.8.2016

KON-TIKI II – Dokumentaarisia valokuvia Inka-imperiumin aikaisten balsalauttojen tutkimusretkestä vuonna 2015-2016 (Barson kellari)

kuva: Jaakko Heikkilä


8.4.-22.5.2016

IMAGO 6 – 50v juhlanäyttely: Jaakko Holm, Ismo Hölttö, Jouko Könönen, Aulis Nyqvist, Pentti Sammallahti, Antero Takala ja Mikko Savolainen

kuva: Aulis Nyqvist


26.2.-3.4.2016

Tiina Haring: Rakkaudesta revenneet

kuva: Tiina Haring


26.2.-3.4.2016

Riitta Piltonen, Katri Hernesmaa, Marita Husso: 7 nimeä (Ateljeetila)

Kuva: Katri Hernesmaa ja Riitta Piltonen


15.1.-21.2.2016

PS16 – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely 2016

Antti-Kristian Pärnänen, Anna-Linnea Kukkonen, Ilkka Martti Kivelä, Jan-Peter Palmunen, Jenna Rutanen, Joonas Nieminen, Julia Kukkonen, Katarina Karppinen, Kiia Myller, Maiju Laitinen, Niko Puumalainen, Reetta Tiainen, Roosa Hämäläinen, Sonja Ovaskainen, Talvikki Tenhunen, Tiia Matilainen, Unna Huhtala, Veera Launonen ja Ville Heikkinen

Kuva: Ilkka Martti Kivelä

6.11.2015-10.1.2016

Juha Mustonen: YKSI


6.11.2015-10.1.2016

Ott Kadarik: What Did the Tiny People from the Pupils Tell?


4.9.-1.11.2015

Antero Takala: Mindscapes 1960-2010


6.6.-30.8.2015

A GROOVY KIND OF LIFE – From Obscurity to Fame – Tuntemattomuudesta kuuluisuuteen


6.6.-30.8.2015

ADÈLE – Rakkaani (Barson kellari)


6.6.-30.8.2015

Anssi Männistö: Maiseman voimat (Puutarha)


27.3.-3.5.2015

Spede Pasanen 85 vuotta


27.3.-3.5.2015

Aetoja immeisiä – Kuopion tori lehtikuvissa (Ateljeetila)


6.2.-22.3.2015

Mikko Savolainen: Sulukule, Istanbul – Romaniyhteisön tuho


27.12.2014-1.2.2015

TSUNAMI – Tuhon muisto

7.11.-14.12.2014

Nobuyuki Kobayashi: Portrait of Nature – Myriads of Gods


7.11.-14.12.2014

Kaisu Häkkänen: Tummaa valoa – kuvia neulanreikä kameralla


5.9.-2.11.2014

SÄRKYNYT ARKI


5.9.-2.11.2014

Savolaisten sotatie (Ateljeetila)


6.6.-2.11.2014

Victor Barsokevitsch: Minna Canthin aatteita (Barson kellari)


6.6.-2.11.2014

Vanha kunnon Vänäri (Puutarha)


6.6.-31.8.2014

Beauty of the Universe – Pictures of the Hubble Space Telescope 

Kaikkeuden kauneus – Hubble-avaruusteleskoopin kuvia


6.6.-31.8.2014

Mardiros Sanoukian: Sypressi ja kuu (Ateljeetila)


26.4.-11.5.2014

Suomen Kameraseurojen Liiton vuosinäyttely 2014 & Kuopion Kameraseura ry 60-vuotisjuhlanäyttely


7.3.-20.4.2014

Ville Wikstedt: HIDDEN PERSONALITY


7.3.-20.4.2014

Kati Leinonen: ELÄMÄT


30.1.-2.3.2014

Miina Savolainen & Aalto yliopiston voimauttavan valokuvauksen jatko-opiskelijat: LEMPEÄ KATSE III – Voimauttavia valokuvia

22.11.2013-26.1.2014

Jussi Aalto: Arvon mekin ansaitsemme


11.10.-17.11.2013

11-kollektiivi: SUOMI/FINLAND


12.9.- 6.10.2013

Olli Herranen: Kamerassa Kalpa (Ateljeetila)


6.9.-6.10.2013

Lauri Eriksson: “MINISTERI, GORILLA, YSTÄVÄ JA OHIKULKIJA …”


12.7.-31.8.2013

Tomi Glad – Sanomalehtikuvia (Ateljeetila)


8.6.-6.10.2013

Victor Barsokevitsch: Kesäpäivä Kuopiossa (Barson kellari)


2.7.-6.10.2013

KuPS 90 vuotta (Puutarha)


8.6.-31.8.2013

SUOMALAINEN MUOTOKUVA – I.K. Inhasta Nelli Palomäkeen


15.3.-28.4.2013

Katja Tähjä: Paperittomat (Ateljeetila)


1.3.-28.4.2013

SELLAISENA KUIN OLET – Palkitut itäsuomalaiset muotokuvaajat


11.1.-24.2.2013

Perttu Saksa: ECHO

1.11.2012-6.1.2013

SILMINNÄKIJÄT – Topi Ikäläinen – Jorma Komulainen – Jaakko Julkunen


1.3.-8.4.2012

Rami Hanafi: Two more – minus one


7.9.-28.10.2012

Robert Whitaker – The Beatles


6.6.-31.8.2012

DURO Y BONITO – ANKARA MUTTA KAUNIS: Sebastião Salagdo – Manuel Alvarez Bravo – Graciela Iturbide – Marcela Tabaoda  – Mario Cravo Neto – Eduardo Gil – Adriana Lestido


13.4.-20.5.2012

Joakim Eskildsen: The Roma Journeys


12.1.-26.2.2012

Olen tässä – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely 2012

2.12.2011-8.1.2012

Hannes Heikura: Dark Zone


23.10.-24.11.2011

Jaakko Julkunen: Siperia opettaa


9.9.-16.10.2011

Jaana Partanen: Mielen alkemiaa / Harry Potter layer


2.12.2011-8.1.2012 (Ateljeetila),

5.8.-25.9.2011 (Barson kellari)

Sirpa Kähkönen: Kuopion taivaan alla


10.6.-4.9.2011

ARS11: Lien Botha ja Nomusa Makhubu: Elävä arkisto – Living Archive


10.6.-31.7.2011

Victor Barsokevitsch: Kesäisiä kuvia Kuopiosta (Barson kellari)


6.5.-5.6.2011

Tero Puha: Splitting The Mirror


8.4.-29.4.2011

Anni Leppälä: Viides luku | Chapter V


11.3.-3.4.2011

Tuomas Milonoff ja Riku Rantala: Madventures


21.1.-6.3.2011

Maria Kärkkäinen: Pekinrinne – paikka kasvulle


21.1.-6.3.2011

Andréa Vannucchi: Mistä arvaisin mikä sinulle on mieleen

17.12.2010-16.1.2011

Johanna Väisänen: Tehdas, Päivi Setälä: Asylon – kosteaa valoa, Ulla Shemeikka: Maisemasta


2.12.-12.12.2010

Valokuvien myyntinäyttely


6.11.-28.11.2010

Minna Havukainen: Exitus, Maassa, taivaassa – ajatuksia kuolemasta


1.10.-31.10.2010

Leena Saraste: Kirjailijatar saalistaa

 


4.9.-26.9.2010

Suomen lehtikuvaajat ry: Vuoden lehtikuvat 2009


4.6.-29.8.2010

Henri Cartier-Bresson: Early works


4.6.-29.8.2010

Victor Barsokevitsch: valokuvia (Barson kellari)


10.4.-16.5.2010

Sakari Viika: Heavy Light


5.3.-4.4.2010

Juice – Elämää valokuvina


22.1.-28.2.2010

Leena Louhivaara: Saa katsoa


22.1.-28.2.2010

Jaana Rannikko: Talven valoa

11.12.2009-17.1.2010

KURKISTUS – lapset valokuvaajina


26.11.-5.12.2009

Valokuvien myyntinäyttely


16.10.-22.11.2009

Markus Henttonen: Night Time Stories


4.9.-11.10.2009

Suomen Lehtikuvaajat ry: Vuoden lehtikuvat 2008


5.6.-30.8.2009

Bob Willoughby – Filmitähtien klassikot


5.6.-30.8.2009

ANTI – Contemporary Art Festival / Essi Kausalainen ja Gwendoline Robin: videoteoksia (Barson kellari)


5.6.-30.8.2009

Victor Barsokevitsch: Teatterilaisia


24.4.-28.5.2009

NÄKY – Nuorten omakuvia


20.3.-19.4.2009

Nelli Palomäki: Minä, tytär


20.3.-19.4.2009

Tuomas Virtanen: Matka (Ateljeetila)


6.2.-15.3.2009

Tarkkailuluokka – Pasi Autio, Harri Hemmilä, Wilma Hurskainen, Pekka Niittyvirta, Laura Nissinen ja Nanna Saarhelo


5.12.2008.-1.2.2009

Dokumentti – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely


20.11.-30.11.2008

Valokuvien myyntinäyttely


10.10.-16.11.2008

Eino Mäkinen 100 vuotta – Maan valo ja muisti


5.9.-5.10.2008

”I shot Elvis” by Ed Bonja


1.8.-31.8.2008

Tuire Punkki: Maaseudun naisia (Barson kellari)

6.6.-27.7.2008

Sirkku Tengvall: Turistina Japanissa (Barson kellari)


5.6.-31.8.2008

A Private History – Contemporary Japanese Photography


4.4.-29.5.2008

Tuomo Manninen: Me / We


4.4.-29.5.2008

Pirtin koulun 4AD: Minä ja me


8.2.-30.3.2008

Ritva Kovalainen: Kauniiden hevosten maa / The Land of Beautiful Horses

 

30.11.2007-3.2.2008

Victor Barsokevitschin juhlanäyttely: Suhteita / Relationships


12.10.-18.11.2007

Synopsis – Kreikkalainen valokuva


7.9.-7.10.2007

Vesa Ranta – Olla minä / Being Me


8.6.-2.9.2007

Ernst Haas: A Retrospective – Retrospektiivi


20.4.-3.6.2007

REVIIRI – Nanna Hänninen, Minna Havukainen, Reijo Kärkkäinen, Pekka Mäkinen & Juha Poutanen


22.3.-15.4.2007

Sabine Meier: Sweet Delight


20.2.-18.3.2007

Muistatko? – Savon Sanomien 100v juhlanäyttely


6.1.-28.1.2007

Vår Tid /Aikamme – Pohjoisella rajalla

 

1.12.-31.12.2006

Ulla-Mari Lindström: Irti arjesta


13.10.-26.11.2006

Bert Stern: Marilyn Monroe – The Last Sitting & Inge Morath: The Misfits


8.9.-8.10.2006

Manuel Vason: Pure collaboration


8.9.-8.10.2006

Juha Allan Ekholm: Reply – kaupunki roolipeli


7.6.-3.9.2006

Henryk Ross: Lodz-Ghetto – Album


21.4.-28.5.2006

Soody Sharifi: Ulkonainen


9.2.-16.4.2006

Fotofinlandia 2006


10.2.-5.3.2006

Anne Hämäläinen, Eva Person & Pieter Ten Hoopen: Teetä vai kahvia?

25.11.-31.12.2005

LIIK(ke)ETTÄ – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely


7.10.-20.11.2005

Tuttu Jänis & Jänisten valokuvaajasuku


10.9.-2.10.2005

Julia Nekrasova: Pure Passion


10.9.-2.10.2005

Mark Maher: Monogamy


3.6.-4.9.2005

Linda McCartney: 60’s – Portrait of an era


7.10.-20.11.2005

KOTI ON… Ben Kaila, Sarianna Metsähuone, Mikko Mälkki, Marja Pirilä


22.4.-29.5.2005

Onko ketään kotona? -projekti Pohjoissavolaisten koululaisten näkemys omasta kodista


18.3.-17.4.2005

Petteri Kokkonen: Laatokan laidalla


4.2.-11.3.2005

Mualarin potretti


28.1.-13.3.2005

Taiteilija kuvassa


 

2.12.2004-23.1.2005

Veikko Kankkunen ja Tiina Nuto: Maailman tärkein


2.12.2004-23.1.2005

Lauri Eriksson: Big boys


8.10.-28.11.2004

Ilkka Uimonen: Cycles


3.9.-3.10.2004

ELÄMÄ – Nuoria turkulaisia valokuvaajia


10.6.-29.8.2004

CHE GUEVARA René Burri,  Raúl Corrales, Chinolope,  Alberto Figueroa,  Alberto Korda, Liborio Noval, Roger Pic, Perfecto Romero, Osvaldo Salas, Roberto Salas


30.4.-6.6.2004

Sami Parkkinen: Paistakoon aurinko aina!

Jyrki Markkanen: Kansalainen – KUPLA


12.3.-18.4.2004

Saku Paasilahti: Jumalan kädessä


12.3.-18.4.2004

Victor Barsokevitsch: Minnan aatteet


29.1.-7.3.2004

Paula Pohjamo: Veteraanit


29.1.-7.3.2004

Elina Laukkarinen: Umen


10.12.2003-25.1.2004

Marcos López: Pop Latino


 

17.10.-30.11.2003

Antero Takala: Neljä vuodenaikaa – mielen maisemia

 


5.9.-12.10.2003

Marja-Leena Hukkanen: Pysähtyneitä kohtauksia


6.6.-31.9.2003

William Wegman


2.5.-1.6.2003

Magnus Nyman: Luontokuvia


2.5.-1.6.2003

ELINEHDOSTA ELÄMYKSEKSI – Kuvia Suomen metsästysmuseosta


25.3.-27.4.2003

Erich Lessing – Fifty years of photography


7.2.-16.3.2002

MUOTI – Kuvaajat samasta pesästä


3.1.-2.2.2003

PERHE – Albumikuvista nykytaiteeseen

3.12.-29.12.2002

Victor Barsokevitsch: Ateljeekuvia


1.11.-1.12.2002

Mardiros Sanoukian: Sypressi ja kuu


1.11.-29.12.2002

Jaakko Julkunen: Lehtikuvia


6.9.-27.10.2002

Steve McCurry: South SouthEast


7.6.-2.9.2002

André Kertész: Ma France


4.5.-2.6.2002

Peter Strebel: Marokko


22.3.-28.4.2002

Juha Metso: Kuvia maailmalta


22.3.-28.4.2002

Juha Metso & Timo Mähönen: Jätkät


8.2.-17.3.2002

Jaakko Heikkilä: Itä ja länsi meissä


11.1.-3.2.2002

Jaana Partanen: Arjen alkemiaa, Tessa Oksanen – Viulu


11.1.-3.2.2002

Perttu Saksa: Löydetty Pohjoinen

23.11.2001-6.1.2002

Mitä ei voi Sanoa – Kaakkois-Suomen valokuva


12.10.2001-18.11.2002

Pohjois-Savon aluenäyttely


7.9.-7.10.2001

LEUKU – Pohjoinen valokuva, vuoden luontokuvat


11.6.-2.9.2001

Elliot Erwitt: Kahden kesken


4.5.-31.5.2001

Tiina Itkonen: Avannaa & Sanna Kannisto: Amazon


23.3.-29.4.2001

Stefan Bremer & Jouko Lehtola: Stadin Nuoret


9.2.-18.3.2001

John Kippin: Nostalgia


12.1.-4.2.2001

PIENI ILO – Koulukkaat valokuvaajina


24.11.2000-7.1.2001

Petri Anttonen: Ajan mysteeri

7.10.2000-19.11.2000

JATULINTARHA – Nanna Hänninen, Arabella Plouviez, Miko Kivinen, Petri Kervola


8.9.-1.10.2000

Elisabeth Ohlson: ECCE HOMO


9.6.-15.8.2000

Katri Suonio: Lehmipiika Barson kellari


9.6.-31.8.2000

Shelby Lee Adamas: Appalakien perintö


5.5.-31.5.2000

Taneli Eskola: Maiseman kasvot


31.3.-30.4.2000

Stefan Bremer: Raivo ja haltioituminen


11.2.-26.3.2000

Christer Strömholm: Merkkejä


13.1.-6.2.2000

Nanna Hänninen: Comme Femme & Riitta Päiväläinen: Vestige

19.11.1999-9.1.2000

Vesa Oja: Toinen Eurooppa


15.10.-14.11.1999

Elina Söyri: Morsiamet & Vladimir Parfenok: Persona non grata


3.9.-10.10.1999

Pekka Turunen: Kootut


9.6.-29.8.1999

Jan Saudek: Elämän teatteri


23.4.-30.5.1999

Hannes Heikura: Valovuodet


18.3.-18.4.1999

Vertti Teräsvuori: Pre Kalevala (Pekka Hiltusen ja Niina Pasasen teoksia)


5.2.-14.3.1999

Arno Rafael Minkkinen: Kotiinpaluu

17.12.1998-31.1.1999

NAPARETKI – Kristiina Korpela & Kapa – Kaisa Hämäläinen & Nina Susi – Ulla Laitinen & Tuovi Hippeläinen – Rozalia Janovic & Jussi Peltola – Taina Kontio & Pekka Mäkinen


13.11.-13.12.1998

Rosebud Sioux: Kansa muutoksen edessä


1.10.-8.11.1998

Jukka Male: Chino


4.9.-27.9.1998

Elina Saloranta: Muslimihousut ja nunna & Hannele Rantala: 432 pilveä


12.6.-30.8.1998

Cecil Beaton: The Dandy Photographer

26.6.-9.8.1998

Ritva ja Rune Snellman: Jatkoaika Puutarha


7.5.-3.6.1998

Tuomo-Juhani Vuorenmaa: Delete


13.4.-3.5.1998

Jouko Kivimäki: Villitys & Timo Kirves: Soittajia


13.3.-5.4.1998

Ilmari Kostiainen: Illustrator


6.2.-8.3.1998

SEKUNNIN SADASOSA – Suomen lehtikuvaajat ry:n 50-vuotis juhlanäyttely

5.12.1997-1.2.1998

Victor Barsokevitsch – 10-vuotis juhlanäyttely & Kari Sarkkinen: Amerikankuvia


11.11.-30.11.1997

OMA KUVA – Kuopion koulujen 125-vuotis juhlanäyttely (Ateljeesiivessä)

17.10.-9.11.1997

Victor Barsokevitsch: Ruumishuone, kuvia kuolemasta (Ateljeesiivessä)

17.10.-30.11.1997

Ulla Jokisalo


4.9.-12.10.1997

Veli Granö: Esineiden valtakunta & Raakkel Närhi: Memento Mori


6.6.-31.8.1997

Sebastião Salgado: An Uncertain Grace


8.5.-1.6.1997

Jorma Peipponen: Niityllä


10.4.-4.5.1997

5 h 22 min – Kuvataideakatemian tila-aikataiteen opiskelijat


14.3.-6.4.1997

Jouko Lehtola: Nuoret sankarit


10.1.-10.3.1997

TOP 15 – Hasselbladin säätiön kokoelmat

6.12.1996-6.1.1997

Tuula Tiitinen & Heikki Pirinen: San Miniaton enkeli


1.11.-1.12.1996

Kuopion läänin aluenäyttely


4.10.-27.10.1996

UNG I NORDEN – NUORI POHJOLASSA: Runi Brattaberg, Mikkel Östergaard, Jouko Lehtola, Anna Danielsson, Gedion Jeremiassen, Mikkel McAlinden, Rita Jokiranta, Eidur Snorri


6.9.-29.9.1996

Tatjana Danilova: Valokuvia, Aapo Pietiläinen: Leikin loppu & Nanna Hänninen: Roolipeli


6.6.-1.9.1996

LENI RIEFENSTAHL


26.4.-2.6.1996

Pentti Sammallahti: Eläinkuvia


15.3.-21.4.1996

Michal Macku & Jiri Pliestik: Huomisen klassikot


2.2.-10.3.1996

Caj Bremer: Kauniit ja rohkeat


6.1.-28.1.1996

K YLI 12 – NÄYTTELY LAPSILLE: Tero Kiljunen, Jaana Kautto, Pekka Mäkinen, Olli Jaatinen, Pasi Mäkinen

7.12.1995-1.1.1996

NÄKEMISEN SYVYYS – Simo Rista & kokeilunhaluiset


3.11.-3.12.1995

ART NOIR – Akseli Gallen-Kallela, Edvard Munch, Hugo Simberg, August Strindberg


5.10.-29.10.1995

Mikko Hietaharju: Mitä mies! & Stefan Bremer: Tasavallan kansalaiset


19.8.-1.10.1995

SUSAN MEISELAS


15.6.-13.8.1995

Anna- Maria Väätäinen: Pajuntarinoita (Barson kellari)


5.6.-13.8.1995

Robert Doisneau: Paris & Odile Quentin: Erään suudelman jälkeen


19.5.-11.6.1995

Eero Heikkinen: Kymmenen kääpiötä & Jaana Partanen: Aika on kultaa


22.4.-14.5.1995

VUOSISADAN POSEERAUS – Victor Barsokevitsch, Kalle Jälänne, Raili Makkonen, Leena Miettola, Liisa Pulkkinen


16.3.-17.4.1995

Reijo Rinnekangas: Paratiisin vangit, Gravyyrinäyttely Painajainen


4.2.-12.3.1995

Raoul Grünstein: Kaupunkilaisia


4.1.-29.1.1995

Gerold Gerdes: Shaman

14.12.-31.12.1994 NUORIN SILMIN – Kuopion koululaisten valokuvia


17.11.-11.12.1994 Pekka Antikainen: Koillinen Tunturituuli & Glenn Rand: Quiet Light


20.10.-13.11.1994 Olavi Kantelinen: New York & Ari-Pekka Keränen: Kärpänen


9.9.-16.10.1994 MAAILMAN SYDÄN – suomalaisia valokuvia Afrikasta, KIRJA ON AVOIN – TAIKin opiskelijat


27.7.-28.8.1994 Riitta Laukkanen: Homo Ludens


14.6.-28.8.1994 Antti Leinonen: Karhusalolla & I.K. Inha ja Victor Barsokevitsch: Luonnonhelmassa

14.6.-28.8.1994 Sirpa Kivilompolo: Pääasiaa (Barson kellari)


11.5.-12.6.1994 Hannele Rantala: La Nuit de Paradis


25.3.-8.5.1994 Vesa P. Takala: Kuopiosta itään


20.1.-20.3.1994 Veikko Kankkunen: Retrospektiivi

22.11.1993-16.1.1994 Victor Barsokevitsch – 130-vuotis juhlanäyttely


16.10.-14.11.1993 Pentti Vänskä: Ihmisten maisemia


10.9.-10.10.1993 Kari Hyttinen: Naapurit


18.6.-27.8.1993 Otso Pietinen: Muistonäyttely


4.6.-13.6.1993 Leena Neuvonen & Mirja Tukiainen: Aika on


23.4.-28.5.1993 Timo Kelaranta: Satayksi vedosta


12.3.-16.4.1993 Veli Granö: Auringon pimennyksiä & J-P Inkinen: Die Hard


3.2.-5.3.1993 Nina Susi: Valokuvia & Nina Korhonen: Suomi-sarja

11.12.1992-15.1.1993 Magnus Scharmanoff: Turhan nuori & Leo Vossi: Half-done Disneyland


3.11.- 4.12.1992 Johanna Vuoksenmaa: Corpus omnibus


18.9.-23.10.1992 Maarit Kytöharju: Talonmies, keittiössäni on seepra & Tiina Reunanen


9.7.-28.8.1992 Leevi Korkkula: Olavi Virta


2.6.-28.8.1992 TRISKELE! – Tone Arstila, Mikko Hietaharju, Olli Jaatinen, Ari Jaskari, Kapa, Mikko Savolainen, Vertti Teräsvuori, Irmeli Uitto


16.4.-22.5.1992 INDEX – nuori ruotsalainen valokuva


6.3.-10.4.1992 Ilkka Halso ja Henry T. Cooper


24.1.-28.2.1992 Tuija Lindström

1.12.1991-17.1.1992 Kalervo Outkangas: Kallun tivoli & Victor Barsokevitsch


18.10.-22.11.1991 HENKILÖKOHTAISTA – Kari Helotie, Timo Kelaranta, Pertti Mertala, Sarah van Keuren, Lauren B. Smith, Nancy Spencen, Sandra Moss, Marja Pirilä, Armi Laukia, Seppo Renvall


17.9.-11.10.1991 Markku Nyytäjä: Saltvind – kuvia kalastuksesta, Pekka Makkonen: Kaikkien perheiden äiti


10.6.-1.9.1991 MIELIKUVASTA KUVAKSI


26.4.-2.6.1991 Ismo Hölttö: Ihminen pääosassa

26.4.-19.5.1991 Henrik Hausen: Mitä on ulkona


22.3.-21.4.1991 TOISENLAISIA PERHEKUVIA – Tone Arstila, Jim Bengs, Nanna Büchert, Frank Watson & Christer Strömholm


15.2.-17.3.1991 Jan Kaila: Salaperäinen maapallo

7.3.-17.3.1991 Juhani Partanen: Valokuvia

15.2.-3.3.1991 Erkki Soininen & Juhani Peltola: Risteysasema


11.1.-10.2.1991 Antero Takala: Kaamos – hämärän maisemat, Mikko Savolainen: Transilvania, Kaukametsä

30.11.1990-6.1.1991 Tina Modotti


2.-25.11.1990 Sammallahti, Esicola, Albrecht


5.10.-28.10.1990 Lähdesmäki, Puustinen, Pitkänen, Mäkinen, Keränen, Mertala


7.9.-30.9.1990 Helge & Ari Heinonen: Vastaantulleita, Eino Malm: Lehtikuvia, Petteri Bülow, Juha Saari, Touko Yrttimaa: Manipula


20.5.-26.8.1990 Alexander Rodtsenko


12.4.-10.5.1990 Matti A. Pitkänen: 50-luku


16.3.-8.4.1990 Sanda Moss: Sacred Spaces


16.3.-15.4.1990 Stefan Bremer: No comments


16.2.-11.5.1990 Caj Bremer: Pimeyden valot, & Rune Snellman: Yö on lähtemisen aika


19.1.-11.2.1990 Olli Jaatinen & Kare Lampinen: Taiston ja Heikin tutkimukset & Jouni Tossavainen: Metsännenä

15.12.1989-14.1.1990 Eino Mäkinen: 50 valokuvaa


7.11.-10.12.1989 Keskustan valtakunnassa


13.10.-12.11.1989 JP. Inkinen “Osmo” SYP-kokoelmat


15.9.-8.10.1989 Merja Rantakangas ja Johanna Vuoksenmaa, Tuomi Ritva & Lahden muotoiluinstituutin oppilaat


11.8.-10.9.1989 Dimitri Baltermants


21.7.-6.8.1989 Aarno Rafael Minkkisen työpajan kuvia


27.5.-6.8.198 MAINOSKUVA MIELIKUVA


5.6.-2.7.1989 Sakari Viika: Kuvia Intiasta


5.5.-21.5.1989 Erkki Soininen & Hannu Miettinen: Metsä” – Multivisio, Kapa: Taiteen näköisiä kuvia, Juha-Pekka Inkinen: Moraali ja arkkitehtuuri


7.4.-1.5.1989 Merja Salo: Kalenteripoika, Isästä poikaan – Tapio ja Pekka Kautovaara


24.2.-2.4.1989 Ari Jaskari ja Timo Kilpeläinen


13.1.-19.2.1989 Uusia valokuvia Wienistä

15.12.1988-30.4.1989 Paratiisi: Koto:n keramiikkaosaston IV vuosikurssin oppilaiden näyttely


9.12.1989-8.1.1988 Hannu Hautala: Joutsen – valkea kansallislintu, Victor Barsokevitsch: Talvisia kuvia


3.11.-27.11.1988 Uutta ranskalaista valokuvausta


13.9.1988- Kameraseuran aitanäyttely, kellarissa: Olavi Kantelinen


13.8.-30.10.1988 Elämä etsimessä


4.6.-8.8.1988 Uusi kivikausi


5.5.-29.5.1988 Pertti Mertala: …Enkeli, Kuva-Tuntu-Tuoksu, Pekka Turunen & Koto


14.4.-1.5.1988 CCCP-foto


1.4.1988 Rakkaudesta kotiseutuun


17.3.-10.4.1988 Mikko Hietaharju


11.2.-13.3.1988 Tone Arstila, Raakel Kuukka, Päivi Valtonen


14.1.-7.2.1988 Markku Ulander

3.12.1987-9.1.1988 Marja Vuorelainen


5.-29.11.1987 Daniel Nyblin & Victor Barsokevitsch


1.-31.10.1987 Aulis Nyqvist


Kesä 1987 Johanna Vuoksenmaa & Markku Niskanen (Puutarha)