Menneet näyttelyt

Past exhibitions

15.6.-27.9.2020

Gertrude Bell & Meeri Koutaniemi: Hidden freedom – Kätketty vapaus


17.1.-1.3.2020

Valokuva- ja mediataideyhdistys Valmed ry: Kaiken muutos – viestejä tuleville


 

8.11.2019-12.1.2020

Vladmir Brylyakov: Time to Love


6.9.-3.11.2019

Pekka Elomaa ja Lyhdyn työryhmä: Marat ja muita muotokuvia


6.9.-3.11.2019

Ikonit – näyttely oikeudesta olla olemassa


31.5.-1.9.2019

Man on the Moon – Matka Kuuhun


22.3.-26.5.2019

VÄRINÄ – MANUAL
Petri Anttonen, Jari Eklund, Yehia Eweis, Jenni Haili, Tiina Itkonen, Tuukka Kaila, Petri Kuokka, Raakel Kuukka, Viivi Nieminen, Sanni Seppo


18.1.-17.3.2019

Kenneth Bamberg: Lions Among Us & Flower


18.1.-17.3.2019

Seppo Saves: Uusi Guinea 1962

 

23.11.2018 – 13.1.2019

Jaakko Heikkilä, Hanna Koikkalainen, Maria Mäki & Martti Matilainen: Mennyt Elämä


7.9.-11.11.2018

Atelieri O.Haapala & Victor Barsokevistch – Kahdessa ajassa


1.6.-2.9.2018

Camilla Åkrans – My Secret Garden


16.3.-1.5.2018

Wilma Hurskainen, Kati Leinonen & Johanna Sjövall: Yhteisiä unia – Kolme kertomusta ihmisen ja hevosen suhteesta


12.1.-11.3.2018

Magnus Wennman: Where the Children Sleep


12.1.-11.3.2018

Tiina Puputti: Hetken kuvia

 

3.11.2017-7.1.2018

VB-seura 35 vuotta ja VB-valokuvakeskus 30 vuotta, Ateljeetila


3.11.2017-7.1.2018

Kamera aseena – Jänisten rintamakuvia

 

 


1.9.-29.10.2017

Caj & Stefan Bremer: Bremer x Bremer = Suomi


2.6.-27.8.2017

50 Greatest Photographs of National Geographic


24.3.-28.5.2017

WESTON – 4 sukupolvea


17.2.-19.3.2017

Nanna Hänninen: Now is now


17.2.-19.3.2017

Iiu Susiraja: Happy hour (Ateljeetila)


13.1.-12.2.2017

Veikko Kankkunen: Maailmani 1973-2014

 

4.11.2016-8.1.2017

Kirsi MacKenzie: Luonnon muotoja – pohjoismaisia maisemia


4.11.2016-8.1.2017

Pekka Sammallahti: Pohjoista


9.9.-30.10.2016

Meeri Koutaniemi: Siirtymiä – Transitions


3.6.-28.8.2016

SACRED LEGACY – Edward S. Curtis and The North American Indian


3.6.-28.8.2016

MÁTTUT – JUURET – Pohjoisen alkuperäiskansan kuvia, Saamelaismuseo Siidan kokoelmista (Ateljeetila)


3.6.-28.8.2016

KON-TIKI II – Dokumentaarisia valokuvia Inka-imperiumin aikaisten balsalauttojen tutkimusretkestä vuonna 2015-2016 (Barson kellari)


8.4.-22.5.2016

IMAGO 6 – 50v juhlanäyttely: Jaakko Holm, Ismo Hölttö, Jouko Könönen, Aulis Nyqvist, Pentti Sammallahti, Antero Takala ja Mikko Savolainen


26.2.-3.4.2016

Tiina Haring: Rakkaudesta revenneet


26.2.-3.4.2016

Riitta Piltonen, Katri Hernesmaa, Marita Husso: 7 nimeä (Ateljeetila)


15.1.-21.2.2016

PS16 – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely 2016

6.11.2015-10.1.2016

Juha Mustonen: YKSI


6.11.2015-10.1.2016

Ott Kadarik: What Did the Tiny People from the Pupils Tell?


4.9.-1.11.2015

Antero Takala: Mindscapes 1960-2010


6.6.-30.8.2015

A GROOVY KIND OF LIFE – From Obscurity to Fame – Tuntemattomuudesta kuuluisuuteen


6.6.-30.8.2015

ADÈLE – Rakkaani (Barson kellari)


6.6.-30.8.2015

Anssi Männistö: Maiseman voimat (Puutarha)


27.3.-3.5.2015

Spede Pasanen 85 vuotta


27.3.-3.5.2015

Aetoja immeisiä – Kuopion tori lehtikuvissa (Ateljeetila)


6.2.-22.3.2015

Mikko Savolainen: Sulukule, Istanbul – Romaniyhteisön tuho


27.12.2014-1.2.2015

TSUNAMI – Tuhon muisto

7.11.-14.12.2014

Nobuyuki Kobayashi: Portrait of Nature – Myriads of Gods


7.11.-14.12.2014

Kaisu Häkkänen: Tummaa valoa – kuvia neulanreikä kameralla


5.9.-2.11.2014

SÄRKYNYT ARKI


5.9.-2.11.2014

Savolaisten sotatie (Ateljeetila)


6.6.-2.11.2014

Victor Barsokevitsch: Minna Canthin aatteita (Barson kellari)


6.6.-2.11.2014

Vanha kunnon Vänäri (Puutarha)


6.6.-31.8.2014

Beauty of the Universe – Pictures of the Hubble Space Telescope 

Kaikkeuden kauneus – Hubble-avaruusteleskoopin kuvia


6.6.-31.8.2014

Mardiros Sanoukian: Sypressi ja kuu (Ateljeetila)


26.4.-11.5.2014

Suomen Kameraseurojen Liiton vuosinäyttely 2014 & Kuopion Kameraseura ry 60-vuotisjuhlanäyttely


7.3.-20.4.2014

Ville Wikstedt: HIDDEN PERSONALITY


7.3.-20.4.2014

Kati Leinonen: ELÄMÄT


30.1.-2.3.2014

Miina Savolainen & Aalto yliopiston voimauttavan valokuvauksen jatko-opiskelijat: LEMPEÄ KATSE III – Voimauttavia valokuvia

22.11.2013-26.1.2014

Jussi Aalto: Arvon mekin ansaitsemme


11.10.-17.11.2013

11-kollektiivi: SUOMI/FINLAND


12.9.- 6.10.2013

Olli Herranen: Kamerassa Kalpa (Ateljeetila)


6.9.-6.10.2013

Lauri Eriksson: “MINISTERI, GORILLA, YSTÄVÄ JA OHIKULKIJA …”


12.7.-31.8.2013

Tomi Glad – Sanomalehtikuvia (Ateljeetila)


8.6.-6.10.2013

Victor Barsokevitsch: Kesäpäivä Kuopiossa (Barson kellari)


2.7.-6.10.2013

KuPS 90 vuotta (Puutarha)


8.6.-31.8.2013

SUOMALAINEN MUOTOKUVA – I.K. Inhasta Nelli Palomäkeen


15.3.-28.4.2013

Katja Tähjä: Paperittomat (Ateljeetila)


1.3.-28.4.2013

SELLAISENA KUIN OLET – Palkitut itäsuomalaiset muotokuvaajat


11.1.-24.2.2013

Perttu Saksa: ECHO

1.11.2012-6.1.2013

SILMINNÄKIJÄT – Topi Ikäläinen – Jorma Komulainen – Jaakko Julkunen


1.3.-8.4.2012

Rami Hanafi: Two more – minus one


7.9.-28.10.2012

Robert Whitaker – The Beatles


6.6.-31.8.2012

DURO Y BONITO – ANKARA MUTTA KAUNIS: Sebastião Salagdo – Manuel Alvarez Bravo – Graciela Iturbide – Marcela Tabaoda  – Mario Cravo Neto – Eduardo Gil – Adriana Lestido


13.4.-20.5.2012

Joakim Eskildsen: The Roma Journeys


12.1.-26.2.2012

Olen tässä – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely 2012

2.12.2011-8.1.2012

Hannes Heikura: Dark Zone


23.10.-24.11.2011

Jaakko Julkunen: Siperia opettaa


9.9.-16.10.2011

Jaana Partanen: Mielen alkemiaa / Harry Potter layer


2.12.2011-8.1.2012 (Ateljeetila),

5.8.-25.9.2011 (Barson kellari)

Sirpa Kähkönen: Kuopion taivaan alla


10.6.-4.9.2011

ARS11: Lien Botha ja Nomusa Makhubu: Elävä arkisto – Living Archive


10.6.-31.7.2011

Victor Barsokevitsch: Kesäisiä kuvia Kuopiosta (Barson kellari)


6.5.-5.6.2011

Tero Puha: Splitting The Mirror


8.4.-29.4.2011

Anni Leppälä: Viides luku | Chapter V


11.3.-3.4.2011

Tuomas Milonoff ja Riku Rantala: Madventures


21.1.-6.3.2011

Maria Kärkkäinen: Pekinrinne – paikka kasvulle


21.1.-6.3.2011

Andréa Vannucchi: Mistä arvaisin mikä sinulle on mieleen

17.12.2010-16.1.2011

Johanna Väisänen: Tehdas, Päivi Setälä: Asylon – kosteaa valoa, Ulla Shemeikka: Maisemasta


2.12.-12.12.2010

Valokuvien myyntinäyttely


6.11.-28.11.2010

Minna Havukainen: Exitus, Maassa, taivaassa – ajatuksia kuolemasta


1.10.-31.10.2010

Leena Saraste: Kirjailijatar saalistaa

 


4.9.-26.9.2010

Suomen lehtikuvaajat ry: Vuoden lehtikuvat 2009


4.6.-29.8.2010

Henri Cartier-Bresson: Early works


4.6.-29.8.2010

Victor Barsokevitsch: valokuvia (Barson kellari)


10.4.-16.5.2010

Sakari Viika: Heavy Light


5.3.-4.4.2010

Juice – Elämää valokuvina


22.1.-28.2.2010

Leena Louhivaara: Saa katsoa


22.1.-28.2.2010

Jaana Rannikko: Talven valoa

11.12.2009-17.1.2010

KURKISTUS – lapset valokuvaajina


26.11.-5.12.2009

Valokuvien myyntinäyttely


16.10.-22.11.2009

Markus Henttonen: Night Time Stories


4.9.-11.10.2009

Suomen Lehtikuvaajat ry: Vuoden lehtikuvat 2008


5.6.-30.8.2009

Bob Willoughby – Filmitähtien klassikot


5.6.-30.8.2009

ANTI – Contemporary Art Festival / Essi Kausalainen ja Gwendoline Robin: videoteoksia (Barson kellari)


5.6.-30.8.2009

Victor Barsokevitsch: Teatterilaisia


24.4.-28.5.2009

NÄKY – Nuorten omakuvia


20.3.-19.4.2009

Nelli Palomäki: Minä, tytär


20.3.-19.4.2009

Tuomas Virtanen: Matka (Ateljeetila)


6.2.-15.3.2009

Tarkkailuluokka – Pasi Autio, Harri Hemmilä, Wilma Hurskainen, Pekka Niittyvirta, Laura Nissinen ja Nanna Saarhelo


5.12.2008.-1.2.2009

Dokumentti – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely


20.11.-30.11.2008

Valokuvien myyntinäyttely


10.10.-16.11.2008

Eino Mäkinen 100 vuotta – Maan valo ja muisti


5.9.-5.10.2008

”I shot Elvis” by Ed Bonja


1.8.-31.8.2008

Tuire Punkki: Maaseudun naisia (Barson kellari)

6.6.-27.7.2008

Sirkku Tengvall: Turistina Japanissa (Barson kellari)


5.6.-31.8.2008

A Private History – Contemporary Japanese Photography


4.4.-29.5.2008

Tuomo Manninen: Me / We


4.4.-29.5.2008

Pirtin koulun 4AD: Minä ja me


8.2.-30.3.2008

Ritva Kovalainen: Kauniiden hevosten maa / The Land of Beautiful Horses

 

30.11.2007-3.2.2008

Victor Barsokevitschin juhlanäyttely: Suhteita / Relationships


12.10.-18.11.2007

Synopsis – Kreikkalainen valokuva


7.9.-7.10.2007

Vesa Ranta – Olla minä / Being Me


8.6.-2.9.2007

Ernst Haas: A Retrospective – Retrospektiivi


20.4.-3.6.2007

REVIIRI – Nanna Hänninen, Minna Havukainen, Reijo Kärkkäinen, Pekka Mäkinen & Juha Poutanen


22.3.-15.4.2007

Sabine Meier: Sweet Delight


20.2.-18.3.2007

Muistatko? – Savon Sanomien 100v juhlanäyttely


6.1.-28.1.2007

Vår Tid /Aikamme – Pohjoisella rajalla

 

1.12.-31.12.2006

Ulla-Mari Lindström: Irti arjesta


13.10.-26.11.2006

Bert Stern: Marilyn Monroe – The Last Sitting & Inge Morath: The Misfits


8.9.-8.10.2006

Manuel Vason: Pure collaboration


8.9.-8.10.2006

Juha Allan Ekholm: Reply – kaupunki roolipeli


7.6.-3.9.2006

Henryk Ross: Lodz-Ghetto – Album


21.4.-28.5.2006

Soody Sharifi: Ulkonainen


9.2.-16.4.2006

Fotofinlandia 2006


10.2.-5.3.2006

Anne Hämäläinen, Eva Person & Pieter Ten Hoopen: Teetä vai kahvia?

25.11.-31.12.2005

LIIK(ke)ETTÄ – Pohjois-Savon valokuvan aluenäyttely


7.10.-20.11.2005

Tuttu Jänis & Jänisten valokuvaajasuku


10.9.-2.10.2005

Julia Nekrasova: Pure Passion


10.9.-2.10.2005

Mark Maher: Monogamy


3.6.-4.9.2005

Linda McCartney: 60’s – Portrait of an era


7.10.-20.11.2005

KOTI ON… Ben Kaila, Sarianna Metsähuone, Mikko Mälkki, Marja Pirilä


22.4.-29.5.2005

Onko ketään kotona? -projekti Pohjoissavolaisten koululaisten näkemys omasta kodista


18.3.-17.4.2005

Petteri Kokkonen: Laatokan laidalla


4.2.-11.3.2005

Mualarin potretti


28.1.-13.3.2005

Taiteilija kuvassa


 

2.12.2004-23.1.2005

Veikko Kankkunen ja Tiina Nuto: Maailman tärkein


2.12.2004-23.1.2005

Lauri Eriksson: Big boys


8.10.-28.11.2004

Ilkka Uimonen: Cycles


3.9.-3.10.2004

ELÄMÄ – Nuoria turkulaisia valokuvaajia


10.6.-29.8.2004

CHE GUEVARA René Burri,  Raúl Corrales, Chinolope,  Alberto Figueroa,  Alberto Korda, Liborio Noval, Roger Pic, Perfecto Romero, Osvaldo Salas, Roberto Salas


12.3.-18.4.2004

Saku Paasilahti: Jumalan kädessä


12.3.-18.4.2004

Victor Barsokevitsch: Minnan aatteet


29.1.-7.3.2004

Paula Pohjamo: Veteraanit


29.1.-7.3.2004

Elina Laukkarinen: Umen


10.12.2003-25.1.2004

Marcos López: Pop Latino


 

17.10.-30.11.2003

Antero Takala: Neljä vuodenaikaa – mielen maisemia

 


5.9.-12.10.2003

Marja-Leena Hukkanen: Pysähtyneitä kohtauksia


6.6.-31.9.2003

William Wegman


2.5.-1.6.2003

Magnus Nyman: Luontokuvia


2.5.-1.6.2003

ELINEHDOSTA ELÄMYKSEKSI – Kuvia Suomen metsästysmuseosta


25.3.-27.4.2003

Erich Lessing – Fifty years of photography


7.2.-16.3.2002

MUOTI – Kuvaajat samasta pesästä


3.1.-2.2.2003

PERHE – Albumikuvista nykytaiteeseen

1.11.-1.12.2002

Mardiros Sanoukian: Sypressi ja kuu


1.11.-29.12.2002

Jaakko Julkunen: Lehtikuvia


1.11.-29.12.2002

Victor Barsokevitsch: Ateljeekuvia


6.9.-27.10.2002

Steve McCurry: South SouthEast


7.6.-2.9.2002

André Kertész: Ma France


4.5.-2.6.2002

Peter Strebel: Marokko


22.3.-28.4.2002

Juha Metso: Kuvia maailmalta


22.3.-28.4.2002

Juha Metso & Timo Mähönen: Jätkät


8.2.-17.3.2002

Jaakko Heikkilä: Itä ja länsi meissä


11.1.-3.2.2002

Jaana Partanen: Arjen alkemiaa


11.1.-3.2.2002

Tessa Oksanen – Viulu


11.1.-3.2.2002

Perttu Saksa: Löydetty Pohjoinen

23.11.2001-6.1.2002

Mitä ei voi Sanoa – Kaakkois-Suomen valokuva


12.10.2001-18.11.2002

Pohjois-Savon aluenäyttely


7.9.-7.10.2001

LEUKU – Pohjoinen valokuva, vuoden luontokuvat


11.6.-2.9.2001

Elliot Erwitt: Kahden kesken


4.5.-31.5.2001

Tiina Itkonen: Avannaa & Sanna Kannisto: Amazon


23.3.-29.4.2001

Stefan Bremer & Jouko Lehtola: Stadin Nuoret


9.2.-18.3.2001

John Kippin: Nostalgia


12.1.-4.2.2001

PIENI ILO – Koulukkaat valokuvaajina


24.11.2000-7.1.2001

Petri Anttonen: Ajan mysteeri

7.10.2000-19.11.2000

JATULINTARHA – Nanna Hänninen, Arabella Plouviez, Miko Kivinen, Petri Kervola


8.9.-1.10.2000

Elisabeth Ohlson: ECCE HOMO


9.6.-15.8.2000

Katri Suonio: Lehmipiika Barson kellari


9.6.-31.8.2000

Shelby Lee Adamas: Appalakien perintö


5.5.-31.5.2000

Taneli Eskola: Maiseman kasvot


31.3.-30.4.2000

Stefan Bremer: Raivo ja haltioituminen


11.2.-26.3.2000

Christer Strömholm: Merkkejä


13.1.-6.2.2000

Nanna Hänninen: Comme Femme & Riitta Päiväläinen: Vestige

19.11.1999-9.1.2000

Vesa Oja: Toinen Eurooppa


15.10.-14.11.1999

Elina Söyri: Morsiamet & Vladimir Parfenok: Persona non grata


3.9.-10.10.1999

Pekka Turunen: Kootut


9.6.-29.8.1999

Jan Saudek: Elämän teatteri


23.4.-30.5.1999

Hannes Heikura: Valovuodet


18.3.-18.4.1999

Vertti Teräsvuori: Pre Kalevala (Pekka Hiltusen ja Niina Pasasen teoksia)


5.2.-14.3.1999

Arno Rafael Minkkinen: Kotiinpaluu

17.12.1998-31.1.1999

NAPARETKI – Kristiina Korpela & Kapa – Kaisa Hämäläinen & Nina Susi – Ulla Laitinen & Tuovi Hippeläinen – Rozalia Janovic & Jussi Peltola – Taina Kontio & Pekka Mäkinen


13.11.-13.12.1998

Rosebud Sioux: Kansa muutoksen edessä


1.10.-8.11.1998

Jukka Male: Chino


4.9.-27.9.1998

Elina Saloranta: Muslimihousut ja nunna & Hannele Rantala: 432 pilveä


26.6.-9.8.1998

Ritva ja Rune Snellman: Jatkoaika Puutarha


12.6.-30.8.1998

Cecil Beaton: The Dandy Photographer


7.5.-3.6.1998

Tuomo-Juhani Vuorenmaa: Delete


13.4.-3.5.1998

Jouko Kivimäki: Villitys & Timo Kirves: Soittajia


13.3.-5.4.1998

Ilmari Kostiainen: Illustrator


6.2.-8.3.1998

SEKUNNIN SADASOSA – Suomen lehtikuvaajat ry:n 50-vuotis juhlanäyttely

5.12.1997-1.2.1998

Victor Barsokevitsch – 10-vuotis juhlanäyttely & Kari Sarkkinen: Amerikankuvia


11.11.-30.11.1997

OMA KUVA – Kuopion koulujen 125-vuotis juhlanäyttely


17.11.-9.11.1997

Victor Barsokevitsch: Ruumishuone


17.10.-30.11.1997

Ulla Jokisalo


4.9.-12.10.1997

Veli Granö: Esineiden valtakunta & Raakkel Närhi: Memento Mori


6.6.-31.8.1997

Sebastião Salgado: An Uncertain Grace


8.5.-1.6.1997

Jorma Peipponen: Niityllä


10.4.-4.5.1997

5 h 22 min – Kuvataideakatemian tila-aikataiteen opiskelijat


14.3.-6.4.1997

Jouko Lehtola: Nuoret sankarit


10.1.-10.3.1997

TOP 15 – Hasselbladin säätiön kokoelmat

6.12.1996-6.1.1997

Tuula Tiitinen & Heikki Pirinen: San Miniaton enkeli


1.11.-1.12.1996

Kuopion läänin aluenäyttely


4.10.-27.10.1996

UNG I NORDEN – NUORI POHJOLASSA: Runi Brattaberg, Mikkel Östergaard, Jouko Lehtola, Anna Danielsson, Gedion Jeremiassen, Mikkel McAlinden, Rita Jokiranta, Eidur Snorri


6.9.-29.9.1996

Tatjana Danilova: Valokuvia, Aapo Pietiläinen: Leikin loppu & Nanna Hänninen: Roolipeli


6.6.-1.9.1996

LENI RIEFENSTAHL


26.4.-2.6.1996

Pentti Sammallahti: Eläinkuvia


15.3.-21.4.1996

Michal Macku & Jiri Pliestik: Huomisen klassikot


2.2.-10.3.1996

Caj Bremer: Kauniit ja rohkeat


6.1.-28.1.1996

K YLI 12 – NÄYTTELY LAPSILLE: Tero Kiljunen, Jaana Kautto, Pekka Mäkinen, Olli Jaatinen, Pasi Mäkinen

7.12.1995-1.1.1996

NÄKEMISEN SYVYYS – Simo Rista & kokeilunhaluiset


3.11.-3.12.1995

ART NOIR – Akseli Gallen-Kallela, Edvard Munch, Hugo Simberg, August Strindberg


5.10.-29.10.1995

Mikko Hietaharju: Mitä mies! & Stefan Bremer: Tasavallan kansalaiset


19.8.-1.10.1995

SUSAN MEISELAS


15.6.-13.8.1995

Anna- Maria Väätäinen: Pajuntarinoita (Barson kellari)


5.6.-13.8.1995

Robert Doisneau: Paris & Odile Quentin: Erään suudelman jälkeen


19.5.-11.6.1995

Eero Heikkinen: Kymmenen kääpiötä & Jaana Partanen: Aika on kultaa


22.4.-14.5.1995

VUOSISADAN POSEERAUS – Victor Barsokevitsch, Kalle Jälänne, Raili Makkonen, Leena Miettola, Liisa Pulkkinen


16.3.-17.4.1995

Reijo Rinnekangas: Paratiisin vangit, Gravyyrinäyttely Painajainen


4.2.-12.3.1995

Raoul Grünstein: Kaupunkilaisia


4.1.-29.1.1995

Gerold Gerdes: Shaman

14.12.-31.12.1994
NUORIN SILMIN – Kuopion koululaisten valokuvia


17.11.-11.12.1994
Pekka Antikainen: Koillinen Tunturituuli
&
Glenn Rand: Quiet Light


20.10.-13.11.1994
Olavi Kantelinen: New York
& Ari-Pekka
Keränen: Kärpänen


9.9.-16.10.1994
MAAILMAN SYDÄN – suomalaisia valokuvia Afrikasta,
KIRJA ON AVOIN – TAIKin opiskelijat


27.7.-28.8.1994
Riitta Laukkanen: Homo Ludens


14.6.-28.8.1994
Sirpa Kivilompolo: Pääasiaa (Barson kellari)


14.6.-28.8.1994
Antti Leinonen: Karhusalolla
& I.K. Inha ja Victor
Barsokevitsch: Luonnonhelmassa


11.5.-12.6.1994
Hannele Rantala: La Nuit de Paradis


25.3.-8.5.1994
Vesa P. Takala: Kuopiosta itään


20.1.-20.3.1994
Veikko Kankkunen: Retrospektiivi

22.11.1993-16.1.1994
Victor Barsokevitsch – 130-vuotis juhlanäyttely


16.10.-14.11.1993
Pentti Vänskä: Ihmisten maisemia


10.9.-10.10.1993
Kari Hyttinen: Naapurit


18.6.-27.8.1993
Otso Pietinen: Muistonäyttely


4.6.-13.6.1993
Leena Neuvonen & Marja Tukiainen: Aika on


23.4.-28.5.1993
Timo Kelaranta: Satayksi vedosta


12.3.-16.4.1993
Veli Granö: Auringon pimennyksiä
&
J-P Inkinen: Die Hard


3.2.-5.3.1993
Nina Susi: Valokuvia
& Nina Korhonen: Suomi-sarja

11.12.1992-15.1.1993
Magnus Scharmanoff: Turhan nuori
& Leo Vossi:
Half-done Disneyland


3.11.- 4.12.1992
Johanna Vuoksenmaa: Corpus omnibus


18.9.-23.10.1992
Maarit Kytöjarju: Talonmies, keittiössäni on seepra
& Tiina Reunanen:


9.7.-28.8.1992
Leevi Korkkula: Olavi Virta


2.6.-28.8.1992
TRISKELE! – Tone Arstila, Mikko Hietaharju, Olli Jaatinen, Ari Jaskari, Kapa, Mikko Savolainen, Vertti Teräsvuori, Irmeli Uitto


16.4.-22.5.1992
INDEX – nuori ruotsalainen valokuva


6.3.-10.4.1992
Ilkka Halso ja Henry T. Cooper


24.1.-28.2.1992
Tuija Lindström

1.12.1991-17.10.1992
Kalervo Outkangas: Kallun tivoli
& Victor Barsokevitsch


18.10.-22.11.1991
HENKILÖKOHTAISTA – Kari Helotie, Timo Kelaranta, Pertti Mertala, Sarah van Keuren, Lauren B. Smith, Nancy Spencen, Sandra Moss, Marja Pirilä, Armi Laukia, Seppo Renvall


17.9.-11.10.1991
Markku Nyytäjä: Saltvind – kuvia kalastuksesta,
Pekka Makkonen: Kaikkien perheiden äiti


10.6.-1.9.1991
MIELIKUVASTA KUVAKSI


26.4.-19.5.1991
Henrik Hausen: Mitä on ulkona


26.4.-2.6.1991
Ismo Hölttö: Ihminen pääosassa


22.3.-21.4.1991
TOISENLAISIA PERHEKUVIA – Tone Arstila, Jim Bengs, Nanna Büchert, Frank Watson & Christer Strömholm


7.3.-17.3.1991
Juhani Partanen: Valokuvia


15.2.-3.3.1991
Erkki Soininen & Juhani Peltola: Risteysasema


15.2.-17.3.1991
Jan Kaila: Salaperäinen maapallo


11.1.-10.2.1991
Antero Takala: Kaamos – hämärän maisemat,
Mikko Savolainen: Transilvania, Kaukametsä

30.11.1990-6.1.1991
Tina Modotti


2.-25.11.1990
Sammallahti, Esicola, Albrecht


5.10.-28.10.1990
Lähdesmäki, Puustinen, Pitkänen, Mäkinen, Keränen, Mertala


7.9.-30.9.1990
Helge & Ari Heinonen: Vastaantulleita,
Eino Malm: Lehtikuvia,
Petteri Bülow, Juha Saari, Touko Yrttimaa: Manipula


20.5.-26.8.1990
Alexander Rodtsenko


12.4.-10.5.1990
Matti A. Pitkänen: 50-luku


16.3.-8.4.1990
Sanda Moss: Sacred Spaces


16.3.-15.4.1990
Stefan Bremer: No comments


16.2.-11.5.1990
Caj Bremer: Pimeyden valot,
& Rune Snellman: Yö on lähtemisen aika


19.1.-11.2.1990
Olli Jaatinen & Kare Lampinen: Taiston ja Heikin tutkimukset
& Jouni Tossavainen: Metsännenä

15.12.1989-14.1.1990
Eino Mäkinen: 50 valokuvaa


7.11.-10.12.1989
Keskustan valtakunnassa


13.10.-12.11.1989
JP. Inkinen “Osmo”
SYP-kokoelmat


15.9.-8.10.1989
Merja Rantakangas ja Johanna Vuoksenmaa, Tuomi Ritva & Lahden muotoiluinstituutin oppilaat


11.8.-10.9.1989
Dimitri Baltermants


21.7.-6.8.1989
Aarno Rafael Minkkisen työpajan kuvia


27.5.-6.8.198
MAINOSKUVA MIELIKUVA


5.6.-2.7.1989
Sakari Viika: Kuvia Intiasta


5.5.-21.5.1989
Erkki Soininen & Hannu Miettinen: Metsä” – Multivisio,
Kapa: Taiteen näköisiä kuvia,
Juha-Pekka Inkinen: Moraali ja arkkitehtuuri


7.4.-1.5.1989
Merja Salo: Kalenteripoika,
Isästä poikaan – Tapio ja Pekka Kautovaara


24.2.-2.4.1989
Ari Jaskari ja Timo Kilpeläinen


13.1.-19.2.1989
Uusia valokuvia Wienistä

15.12.1988-30.4.1989
Paratiisi: Koto:n keramiikkaosaston IV vuosikurssin oppilaiden näyttely


9.12.1989-8.1.1988
Hannu Hautala: Joutsen – valkea kansallislintu,
Victor Barsokevitsch: Talvisia kuvia


3.11.-27.11.1988
Uutta ranskalaista valokuvausta


13.9.1988-
Kameraseuran aitanäyttely,
kellarissa:
Olavi Kantelinen


13.8.-30.10.1988
Elämä etsimessä


4.6.-8.8.1988
Uusi kivikausi


5.5.-29.5.1988
Pertti Mertala: …Enkeli,
Kuva-Tuntu-Tuoksu,
Pekka Turunen & Koto


14.4.-1.5.1988
CCCP-foto


1.4.1988
Rakkaudesta kotiseutuun


17.3.-10.4.1988
Mikko Hietaharju


11.2.-13.3.1988
Tone Arstila, Raakel Kuukka, Päivi Valtonen


14.1.-7.2.1988
Markku Ulander

3.12.1987-9.1.1988
Marja Vuorelainen


5.-29.11.1987
Daniel Nyblin & Victor Barsokevitsch


1.-31.10.1987
Aulis Nyqvist


Kesä 1987
Johanna Vuoksenmaa & Markku Niskanen (Puutarha)